TOP

Okna – na jakie uszkodzenia są narażone?

Okna, tak samo jak każdy inny element elewacji domu czy bloku mieszkalnego, narażone są na liczne uszkodzenia. Warto wiedzieć, na co powinniśmy zwracać baczniejszą uwagę, aby zaoszczędzić sobie kłopotu z kosztownymi naprawami czy wręcz wymianą stolarki okiennej.

Duże amplitudy temperatur – czy wpływają na okna?

Wiele osób jest zdania, że problem z wysokimi amplitudami temperatur dotyczył jedynie starego typu okien, wykonywanych z desek drewnianych. Niskie temperatury sprawiały, że drewno pękało, przez co do wnętrza domu przedostawało się chłodne powietrze. Obecnie problem został w dużej mierze wyeliminowany – wszystko za sprawą okien tworzonych z PCV czy drewna i aluminium. Mimo wszystko bardzo niskie temperatury wpływają na tego rodzaju materiały i mogą powodować ich wysoka podatność na uszkodzenia, głównie pękanie. Warto zwrócić uwagę na ramy okienne po zewnętrznej stronie, szczególnie w okresie ostrej zimy. Wprawdzie problem pękających ram pojawia się niezmiernie rzadko, jednak musimy pamiętać, że takie pęknięcia możemy reklamować lub samodzielnie zabezpieczać odpowiednimi preparatami.

Osadzający się na uszczelkach brud

Brud na uszczelkach pojawia się zazwyczaj w okresie jesiennym oraz  zimowym – najczęściej jest to nawiewany pył z ulicy, kurz, ale również nasiona drzew, niewielkie insekty. Ich zaleganie w okolicy uszczelek wpływa nie tylko na estetykę okna, ale przede wszystkim na szczelność! Nadmierna ilość brudu na uszczelkach może powodować ich niedokładne domykanie, przez co do wnętrza dostawać się będzie chłodne powietrze. Uszczelki powinny być myte z taką samą pieczołowitością jak szyby czy ramy okienne. Najłatwiej do tego celu wykorzystać klasyczne płyny czyszczące do szyb, jednak wiele gospodyń domowych poleca ocet, który dodatkowo rozpuszcza drobinki brudu.

Silne uderzenia w szybę okienną

Zdarza się nam przypadkiem uderzyć w szybę okna innym przedmiotem, najczęściej przenoszonym na znacznej wysokości – czy to może naruszyć jej integralność? Zazwyczaj nie musimy się martwić takimi wypadkami – producenci dbają o to, aby stosowane w oknach szyby były odpowiednio wzmocnione przed pękaniem.

Categories Okna
About the Author

Ania.K.

No comments