TOP

Kiedy wymienić okna na nowe?

Wysokiej jakości okna mogą służyć nawet kilkadziesiąt lat. Niestety,  z czasem każde, nawet najlepsze okna powoli przestają spełniać swoje zadanie, a co za tym idzie – nadają się do wymiany. Kiedy należy zainwestować w nową stolarkę okienną? Jakie sygnały powinny zwrócić Twoją uwagę? Sprawdź!

Upał latem, mróz zimą

Podstawowym zadaniem okien jest zapewnienie w pomieszczeniu optymalnej temperatury. To właśnie dzięki oszkleniom o odpowiedniej grubości oraz dobrze skonstruowanym ramom okna są szczelną barierą dla zimnych podmuchów z zewnątrz oraz blokadą dla ogrzanego powietrza, które zimą nie powinno ulatniać się z pomieszczenia. Jeśli zauważysz, że Twój komfort cieplny w mieszkaniu znacznie się pogorszył albo comiesięczne rachunki za ogrzewanie są wyższe niż jeszcze jakiś czas temu, to znak, że powinieneś przyjrzeć się bliżej swoim oknom. Najprawdopodobniej niektóre elementy konstrukcyjne uległy rozszczelnieniu, co bezpośrednio przekłada się na pogorszenie izolacji termicznej okna.

Mieszkanie przy ruchliwej ulicy

Hałas za oknem nie daje Ci spać w nocy? Osoby mieszkające w ruchliwych częściach miasta są szczególnie narażone na dyskomfort związany z uciążliwym hałasem. Czołowi producenci oferują obecnie wysokiej jakości okna o bardzo wysokim czynniku izolacji akustycznej (Rw). Jeśli chcesz wreszcie odpoczywać w swoim salonie w ciszy, warto wymienić okna na modele o parametrze RW wynoszącym minimum 35 dB.

Para między szybami

Poważnym problemem świadczącym o rozszczelnieniu pakietu jest skraplanie się wody między szybami. Gromadzenie się wody między poszczególnymi warstwami szyb  oznacza, że okno przeważnie nadaje się do wymiany lub – jeśli producent dają taką możliwość – reklamacji.

Uszkodzenia

Próba włamania albo gwałtowna burza mogą odbić się negatywnie na kondycji okien. W niektórych przypadkach uszkodzenia, wgniecenia czy pęknięcia mogą zostać naprawione, jednak zazwyczaj usunięcie usterek jest niemożliwe. Jeśli Twoje okno zostało uszkodzone, jego ocenę techniczną  zostaw fachowcom.

Categories Okna
About the Author

Ania.K.

No comments