TOP

Okna z drewna – warto?

Coraz większa rzesza osób stojących przed koniecznością wymiany okien lub wyboru oszkleń do nowego domu rezygnuje z popularnych do niedawna ram plastikowych na rzecz modeli z drewna. Czy okna wykonane z naturalnego surowca mogą dorównać sprawdzonym modelom z tworzyw sztucznych? Jakie zalety ma popularne rozwiązanie? Sprawdź!

Parametry

Podstawowym parametrem decydującym o jakości okna jest jego szczelność. Specjalistyczne testy wykazały, że dobrej jakości okna drewniane i plastikowe praktycznie nie wykazują w tej kwestii żadnych rozbieżności. Co ciekawe, okna z naturalnego surowca wyróżniają się wysoką izolacją akustyczną oraz odpornością na wysoką temperatur, dlatego poleca się ich montaż w miejscach w wysokim nasłonecznieniu. Z kolei warto pamiętać, że nienagannej kondycji drewna nie służy wilgoć.

Dobrze impregnowane drewno jest materiałem niezwykle trwałym. Dzięki naturalnym właściwościom surowca, usunięcie lub naprawa ewentualnych uszkodzeń czy zarysowań nie wiążę się z koniecznością kupna nowego okna. Wspomnieć należy, że koszt zakupu okien z drewna jest o około 15% wyższy niż inwestycja w okna z plastikowymi ramami.

Design

Wymieniając zalety okien z drewna, wyróżnić należy ich efektowne wykończenie. Pokryte przezroczystym lakierem, wąskie profile o wyraźnym układzie słojów doskonale współgrają z nowoczesną konwencją dominującą w architekturze. Drewno pięknie prezentuje się od wewnątrz i zewnątrz budynku, dodaje wnętrzu ciepła i przytulnego charakteru, ciekawie przełamuje chłodne, minimalistyczne kompozycje. Mimo tego, że na rynku dostępne są plastikowe ramy pokryte powłoką drewnopodobną, to nawet najlepszej jakości imitacja nie jest w stanie dorównać naturalnemu surowcowi.

Categories Okna
About the Author

Ania.K.

No comments