TOP

Okna energooszczędne – ciepłe mieszkanie niskim kosztem

Generalny remont to idealna okazja, aby wymienić stare, wysłużone okna na energooszczędną stolarkę okienną. Co mają do zaoferowania producenci okien? Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego modelu? Sprawdź nasze rady i przekonaj się, jak wielkie znaczenie w codziennym życiu mają okna!

Mniejsze rachunki, większy komfort

Przez okno może uciekać nawet do 25% ogrzanego powietrza. Głównym zadaniem okien energooszczędnych jest zachowanie we wnętrzu optymalnej temperatury niezależnie od pogody, przy minimalnym zużyciu energii i minimalnych stratach ciepła. Aby nagrzane powietrze nie ulatniało się na zewnątrz, producenci stosują szereg innowacji, między innymi potrójne oszklenia wypełnione argonem lub kryptonem, szklane tafle powleczone powłoką niskoemisyjną, specjalne profile okienne i ramki dystansowe wykonane ze stali szlachetnej.

Dla każdego okna możemy wyliczyć tak zwany współczynnik Uw, który określa, ile  ciepła przenika przez stolarkę okienną. Im współczynnik jest mniejszy, tym mniejsze są koszty ponoszone za ogrzewanie. W Polsce maksymalna wartość parametru Uw dla nowopowstających budynków określana jest przez rygorystyczne normy i nie może przekraczać 1,3 W/m2K. Dla porównania, Uw starych, wysłużonych okien może oscylować nawet w granicach 3,0 W/m2K. Aby okno mogło zyskać miano energooszczędnego, jego przenikalność musi wynosić mniej niż 1 W/m2K.

Certyfikat

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie  okien, poproś sprzedawcę o przedstawienie certyfikatów potwierdzających jakość produktu. Dokument wydany przed profesjonalne instytucje badawcze (na przykład Instytut z Rosenheim czy też Instytut Darmstadt) jest najlepszym potwierdzeniem termoizolacyjności okna.

Categories Okna
About the Author

Ania.K.

No comments