TOP

Parametr Uw – w trosce o szczelne okna

Wybierając okna do budowanego domu albo planując wymianę nieszczelnej stolarki w mieszkaniu, powinniśmy zwracać uwagę na szereg czynników mających wpływ na jakość oszkleń i ram. Jednym z najważniejszych parametrów świadczących o standardzie okien jest współczynnik Uw. Co kryje się pod tą nazwą?

Szczelne i funkcjonalne okna

Parametr Uw w skrócie określić można jako współczynnik przenikania ciepła przez okno. Wartość parametru mówi nam, ile ogrzanego powietrza będzie przedostawać się przez m2 okna przy różnicy temperatury wynoszące 1 stopień pomiędzy jego wewnętrzną, a zewnętrzną stroną. Zasada jest prosta – im wartość współczynnika jest niższa, tym mniej powietrza ulatnia się na zewnątrz. Większość standardowych modeli montowanych w mieszkaniach posiada termoizolacyjność na poziomie 1,4–2,6 W/m²K, co powoduje znaczne straty energii. Coraz popularniejszym w budownictwie rozwiązaniem staje się montowanie okien energooszczędnych. W tym przypadku Uw oscyluje w granicach 1,4-0,8 W/m²K. Alternatywą dla okien energooszczędnych są oszklenia pasywne o ekstremalnie niskim współczynniku wynoszącym poniżej 0,8 W/m²K. Okna pasywne swoje zadanie najlepiej spełniają w pakiecie z drzwiami, rekuperatorem i bateriami słonecznymi.

Komfort cieplny i niskie rachunki

Okna z niskim parametrem Uw zapewnią domownikom nie tylko komfort cieplny. Niska wartość współczynnika pozwala znacząco zredukować ilość energii do ogrzania mieszkania. Wymieniając okna na energooszczędne modele, szybko zauważysz, że comiesięczne rachunki za ogrzewanie są zaskakująco niskie. Mimo tego, że kupno i montaż energooszczędnych oszkleń jest sporym wydatkiem, to szybko przekonasz się, że inwestycja zwróci się z nawiązką.

Categories Okna
About the Author

Ania.K.

No comments