TOP

Perfekcyjnie czyste okna – to możliwe!

Dokładne mycie oszkleń i ram to pierwszy etap przygotowania domowej stolarki okiennej do zimy. Niestety, często zdarza się, że efekt starannego czyszczenia okien daleki jest od  tego zamierzonego. Jak myć szyby i ramy, aby uniknąć powstawania nieestetycznych smug? Sprawdź nasze rady!

Kiedy myć okna?

Wydawać by się mogło, że ciepły, słoneczny dzień stwarza idealną okazję do zadbania o swoje okna. Nic bardziej mylnego! Promienie padające na szybę sprawiają, że woda szybciej wysycha, a co za tym idzie – na szybie pozostają zacieki. Z myciem okien zaczekaj na pochmurną, ale suchą pogodę.

Czym myć okna?

Przed wielkimi porządkami warto wyposażyć się w ściereczki z mikrofibry. Tego typu szmatki są niezwykle wygodne w użyciu oraz nie zostawiają smug. W pełni zadowalający efekt uzyskasz, kiedy będziesz przecierać szyby najpierw w kierunku pionowym, a następnie poziomym. Pomocne mogą okazać się również specjalne myjki ze ściągaczką.

Krok pierwszy – usuń kurz

Większość z nas mycie okien zaczyna od spryskania szyb specjalnym płynem. I tutaj popełniamy błąd – rozcieramy w ten sposób kurz, który osiadł na oknach. Mycie okien powinniśmy zacząć od przetarcia wszystkich elementów okna suchą ściereczką, która usunie osad. Po takim przygotowaniu możemy przejść do mycia zasadniczego.

Krok drugi – mycie zasadnicze

Pielęgnację okna zacznij od umycia ram. Twoim sprzymierzeńcem w walce o idealną czystość profili okiennych okazuje się być zwykły płyn do mycia naczyń. Za pomocą płynu rozcieńczonego w wodzie oraz miękkiej ściereczki usuniesz nawet tłuste i uporczywe plamy.

Szyby będą idealnie przezroczyste i lśniące, kiedy zamiast klasycznego płynu do mycia szyb użyjesz mieszanki wody z octem (ocet ewentualnie możesz zastąpić sokiem z cytryny). Proporcje ciepłej wody oraz substancji myjącej powinny wynosić 1:1.

Popularną metodą jest również polerowanie okien gazetami z miękkiego papieru.

Categories Okna
About the Author

Ania.K.

No comments