TOP

Technologia pasywna – co warto o niej wiedzieć?

Budynki pasywne jeszcze do niedawna były kojarzone z luksusowymi posiadłościami położonymi za zachodnią granicą naszego kraju. Dzisiaj w Niemczech, Szwajcarii i Austrii technologia pasywna jest już powszechnie obowiązującym standardem. Nowoczesne budownictwo zadomowiło się również na polskim rynku. Co ciekawe, coraz większa rzesza inwestorów stawiających swoje wymarzone domy decyduje się właśnie na budynek spełniające rygorystyczne normy pasywności.

Domy pasywne – ekologicznie, wygodnie, nowocześnie

Domy pasywne urzeczywistniają idee budownictwa w harmonii z naturą. Innowacyjne budynki są zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić domownikom maksymalny komfort cieplny przy minimalnym udziale energii z zewnątrz. Domy pasywne określić można jako samowystarczalne. Wykorzystywane są w nich tak zwane pasywne źródła ciepła – energia urządzeń, ludzi, powietrza i słońca. Dzięki dopracowanej do perfekcji konstrukcji budynku i wykorzystaniu nowoczesnych materiałów, we wnętrzu domu niezależnie od pogody i pory roku panuje optymalna dla człowieka temperatura. Co ważne, koszty utrzymania domu pasywnego są zaskakująco niskie.

Aby budynek mógł zostać nazwany mianem pasywnego, musi spełniać szereg rygorystycznych norm. Uzyskać optymalne parametry pozwala  system składający się ze specjalnych dociepleń, baterii słonecznych, rekuperatora oraz drzwi i okien.

Okna pasywne w nowoczesnych domach

Przez otwory okienne może uciekać nawet do 25% ogrzanego powietrza. Zadaniem okien pasywnych jest zredukowanie tej liczby niemalże do zera. Dla popularnych na rynku okien energooszczędnych wartość parametru Uw wynosi 1,0 W/m2K. Konstruktorzy okien pasywnych obniżyli tę wartość do maksymalnie 0,8 W/m²K.

 

 

Categories Okna
About the Author

Ania.K.

No comments

ear.pl nwise.pl hplicity.com