TOP

Trójwarstwowe oszklenia – warto?

We współczesnym budownictwie okna spełniają bardzo ważną rolę. Odpowiednie parametry pozwalają wcielić w życie idee energooszczędnego i ekologicznego budownictwa, zaoszczędzić niemałą kwotę na comiesięcznych rachunkach i cieszyć się optymalną temperaturą niezależnie od aury i pory roku. To wszystko mają zapewnić trójwarstwowe szyby okienne.

Okna pasywne

Producenci okien proponują szereg nowoczesnych rozwiązań, które mają poprawić termoizolacyjność okien. Jednym z patentów wykorzystywanych w produkcji niezwykle szczelnych i nieprzepuszczalnych modeli jest stosowanie seryjnego trójszybowego oszklenia. Tego typu okna znajdują zastosowanie przede wszystkim w energooszczędnych domach pasywnych. Pasywna stolarka okienna ma za zadanie nie dopuścić do ucieczki cennego ciepła z budynku oraz być barierą nie do przejścia dla zimnego powietrza z zewnątrz.

Dlaczego trzy warstwy?

Potrójne oszklenie zapewnia potrójną skuteczność. Ciepłe powietrze, które kumuluje się w domu, napotyka na swej drodze aż pięć warstw izolujących o różnej gęstości – trzy szklane szyby oraz dwie komory wypełnione powietrzem. Każda kolejna warstwa skutecznie spowalnia proces wyrównywania się temperatur. Zasada jest prosta – im więcej warstw, tym szczelniejsze jest okno. Mimo tego, że na rynku dostępne są okna o nawet siedmiu warstwach izolacyjnych, to badania i liczne testy wskazują jednoznacznie, że trzy warstwy oszklenia w zupełności wystarczą, aby spełnić rygorystyczne normy dyktowane przez standardy budownictwa pasywnego.

Pamiętaj jednak, że same szyby nie wystarczą, aby budynek mógł zyskać miano pasywnego. W parze z oknami idą drzwi, specjalne docieplenia ścian, baterie słoneczne oraz rekuperator. Wszystkie te elementy tworzą skuteczny system pasywny.

 

 

Categories Okna
About the Author

Ania.K.

No comments