TOP

Zaparowane szyby

W okresie jesienno-zimowym część z nas może zauważyć, że na szybach od wewnętrznej lub zewnętrznej strony skrapla się para wodna. Czasami na przeszkleniach pojawiają się pojedyncze krople, jednak czasami zaparowana szyba całkiem przesłania nam widok roztaczający się przed domem. Gdzie szukać przyczyn takiego zjawiska? Jak uporać się z problemem? Sprawdź!

Parowanie szyby od wewnętrznej i zewnętrznej strony

Okna w każdym mieszkaniu są najzimniejszą przegrodą budowlaną. Jeśli para wodna zetknie się z powierzchnią o znacznie niższej temperaturze, zaczyna się skraplać. Osoby, które zaobserwują takie zjawisko we własnym domu, nie muszą obawiać się o kondycję swoich okien. Przyczyną parowania okien od wewnętrznej strony jest nieprawidłowa wentylacja budynku. Aby uniknąć skraplania się pary na szybach, należy zapewnić stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń. Jeśli rozszczelnienie okien i wietrzenie pokojów nie wystarczą, w oknach warto zamontować nawiewniki.

Wiosną i jesienią wieczorami temperatura gwałtownie spada. W tym okresie wnętrza domów nie są jeszcze wystarczająco nagrzane. Wysoka amplituda temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku daje o sobie znać w formie kropel pojawiających się na zewnętrznej stronie okna. Takie zjawisko jest w pełni naturalne.

Para między szybami

O ile parowanie okien od zewnątrz i wewnątrz nie powinno nikogo zmartwić, o tyle problemem może być skraplanie się wody między szybami składającymi się na okno. W takim przypadku mamy do czynienia z rozszczelnieniem pakietu. Stolarka okienna traci swoje właściwości termoizolacyjne, a co za tym idzie – przestaje spełniać swoją funkcję. Okno, które utraciło swoje właściwości, przeważnie nadaje się do wymiany lub – jeśli to możliwe – reklamacji.

Categories Okna
About the Author

Ania.K.

No comments