TOP

Okna energooszczędne a okna pasywne

Jakość stolarki okiennej ma ogromy wpływ na komfort codziennego życia. Oszklenia nie tylko izolują nas od zimna czy wpuszczają światło do wnętrza domu, ale ich parametry również przekładają się na wysokość comiesięcznych opłat za ogrzewanie. Dzisiaj wyjaśnimy, jakie są różnice między oknami energooszczędnymi a pasywnymi.

Okna energooszczędne

Czy wiesz, że przez nieszczelne okna może uciekać aż 25% ogrzanego powietrza? Nowoczesne okna energooszczędne znacznie niwelują te straty. Aby dowiedzieć się, czy dane okno zaliczyć możemy do grupy modeli energooszczędnych, musimy poznać jego parametr Uw – wartość, która określa, ile ciepła przenika przez całą konstrukcję okna w ciągu sekundy. Zasada jest prosta – im wartość współczynnika jest mniejsza, tym okno jest szczelniejsze. Dla standardowych okien montowanych w  większości budynków wartość współczynnika waha się między 1,4–2,6 W/m²K. W przypadku okien energooszczędnych Uw znacznie spada, osiągając maksimum 1,3 W/m2K.

Technologia pasywna

Okna pasywne dedykowane są budynkom wznoszonym w tak zwanej technologii pasywnej. Idee budowania według nowoczesnych, ekologicznych standardów zrewolucjonizowały rynek budowlany w  Szwajcarii, Niemczech czy Austrii. W Polsce inwestycje budowlane oparte o standardy pasywne wciąż są atrakcyjną nowością, jednak z każdym kolejnym rokiem zainteresowanie nowoczesnymi oknami pasywnymi rośnie.

Okna pasywne osiągają ekstremalnie niskie Uw na poziomie niższym niż 0,8 W/m²K. W efekcie mieszkańcy domów wyposażonych w szyby pasywne mogą cieszyć się optymalnym komfortem cieplnym niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Montaż tego typu okien może nieco  nadszarpnąć domowy budżet. Jednak inwestycja w solidną stolarkę okienną szybko się zwróci, kiedy okaże się, że comiesięczne rachunki za ogrzewanie są zdumiewająco niskie.

 

Categories Okna
About the Author

Ania.K.

No comments

masystem.pl zobacz więcej ptacjawnetrz.pl