TOP

Okna inspirowane folklorem

Wiejskie chatki, które w autentycznej postaci możemy jeszcze spotkać w małych wioskach zagubionych wśród lasów i górskich dolin, mają w sobie bardzo wiele uroku. Decyduje o nim nie tylko przyrodnicze otoczenie, ale natura jako struktura i podstawa całego budynku. Drewno to elementarny budulec dla ludowego budownictwa. Drewniane są także okna i okiennice, które stanowią istotną część każdej wiejskiej chaty.

Okna jako dominanta wiejskiej chatki

Przyglądając się architekturze ludowej, zauważamy, że okna mają w niej duże znaczenie. Nie tylko od strony funkcjonalnej, ale też kompozycyjnej. Okna stają się często dominantą całego budynku. Wyznaczają jego oś symetrii. Tworzą pewien rytm. Inspirowanie się folklorem to właśnie nawiązywanie do tej okiennej symetrii, ale też perfekcji.

Folklorystyczne stylizacje okienne

Dawna perfekcja w podejściu do okien przejawiała się w dbaniu o sezonowe aranżacje okienne. Na przykład te związane ze świętami wielkanocnymi czy bożonarodzeniowymi. Pomysłowe gospodynie dekorowały okna i parapety wycinankami czy malowankami. Dzisiaj powracamy do tej tradycji. Czasami w prostej wersji kolorowych naklejek okiennych, innym razem, tworząc naprawdę wybitne miniatury dekoracyjne na oknach od strony wnętrza.

Ozdobnym motywem, który ma w sobie folklorystyczny urok, są zwłaszcza kuchenne aranżacje okienne. Takie, które wykorzystują urok śnieżnobiałych zazdrostek i pokazują, że okna to najlepsza przestrzeń wystawiennicza. Możemy wykonać w nich dowolną kompozycję, przyciągającą uwagę z zewnątrz i wyróżniającą nasz dom. Taką, która stanie się fantastycznym wyróżnieniem.

W dodatku dekoracje okienne stanowią integralną część aranżacji wnętrzarskich. Odwołania do folkloru szczególnie w kuchni przynoszą interesujące efekty. Uroczo udekorowane okna sprawiają, że kuchnia staje dużo przytulniejsza.

Categories Okna
About the Author

Ania.K.

No comments