TOP

Okna drewniane – warto?

Jeszcze jakiś czas temu znaczna część z nas masowo wymieniała drewniane ramy na nowoczesne okna z tworzyw sztucznych. Dzisiaj tendencja znowu ulega zmianie i do łask wracają naturalne materiały, wśród których prym wiedzie drewno. Czy okna z tego typu ramami sprawdzą się w nowoczesnych budynkach mieszkalnych?

 Szczelność

Szczelność nowoczesnej drewnianej i plastikowej stolarki okiennej jest niemal identyczna (szczególnie, jeśli oszklenia i okucia porównywanych modeli są takie same). W testach nieznaczną przewagę nad plastikiem ma drewno, którego izolacja termiczna i akustyczna jest nieco lepsza. Ponadto, drewniane ramy sprawdzają się w miejscach o wysokim nasłonecznieniu, gdyż naturalny i trwały surowiec odporny jest na działanie wysokiej temperatury.

Wygląd współgrający z trendami

Okna drewniane, a szczególnie modele o transparentnej powłoce, która podkreśla naturalną strukturę i układ słojów, są piękną oprawą dla modnych wnętrz. Niektóre ramy z tworzyw sztucznych powlekane są specjalną okleiną, która mam imitować drewno, jednak efekt takich zabiegów nie do końca oddaje charakter naturalnego surowca. Coraz więcej projektantów wnętrz i architektów odchodzi od plastików na rzecz drewnianej stolarki okiennej.

Jak dbać o okna drewniane?

Aby drewniane okna zachowały nienaganny wygląd, raz na kilka lat należy je konserwować i odnawiać powłokę, którą pokryte są ramy. Częstotliwość zabiegów zależy od rodzaju pokrycia (transparentną warstwę należy konserwować co mniej więcej trzy lata, a kryjącą – co pięć). Mimo tego, że tego typu oknom należy poświęcić więcej uwagi niż ramom z plastiku, to efekty będą zdumiewające – zadbana drewniana stolarka okienna posłuży nawet 90 lat!

Categories Okna
About the Author

Ania.K.

No comments