TOP

Czyszczenie okien – zadbaj o ich wygląd przed świętami!

W okresie jesienno-zimowym nasze okna nie wyglądają najlepiej. Nie musimy patrzeć pod światło, aby przekonać się, jak wiele jest na nich kurzu, zacieków, smug. Szybsze brudzenie się okien w tym czasie to wynik wielu czynników – jednym z nich jest oczywiście pogoda. Jak poradzić sobie z czyszczeniem okien, aby na święta prezentowały się elegancko? Dzisiaj czyszczenie okien to nie problem!

Czyszczenie okien – sprawdź rodzaj zabrudzenia

Podstawą w czyszczeniu okien jest dokładne określenie, co było przyczyną zabrudzenia. W okresie jesiennym najczęściej jest to kurz i cząstki materii organicznej unoszące się z ulicy i osiadający na wilgotnych, zewnętrznych szybach stolarki okiennej. Nagromadzenie takiego kurzu sprawia, że finalnie do mieszkania może wpadać zdecydowanie mniej światła, a same okna wyglądają bardzo nieestetycznie.
Typowymi zabrudzeniami są również odbicia rąk czy samych palców – szyb dotykamy często bezwiednie. Problem ten znany jest doskonale rodzicom małych dzieci, które chętnie oglądają świat przez okienne szyby.

Warto przypatrzyć się oknom bliżej – znajdziemy brud również na uszczelkach i wnętrzu ram. Gromadzi się on tam podczas otwierania i zamykania okna.

Jak czyścić, aby osiągnąć efekt?

Do czyszczenia okien warto podejść metodycznie – aby odpowiednio wypucować każdy element musimy poznać materiały, z których wykonano ramy, uszczelki, szyby, i dobrać do nich odpowiednie preparaty. W przypadku silnie zabrudzonych szyb zaleca się na początku umycie ich wodą z mydłem lub detergentem – dzięki temu usuniemy kurz i wszelkie elementy organiczne. Przygotowana woda może także posłużyć do zmycia ram okiennych i parapetów. Kolejno szyby warto przetrzeć środkami chemicznymi do szkła – nadadzą one połysk i usuną wszelkie smugi. Uszczelki warto przemyć czystą ściereczką nasączoną wodą.

Categories Okna
About the Author

Ania.K.

No comments