TOP

Okiennice dekoracyjne i nie tylko

Dom z okiennicami to jakby ilustracja dziewiętnastowiecznej powieści. Wystarczy dodać do nich jeszcze przestronną werandę drewnianą, na której królują rattanowe meble i donice z rodzimymi kwiatami, żeby powstało tło do romantycznej historii. Takiej, której akcja toczy się na skraju domu i ogrodu. To właśnie życie pomiędzy luksusowym wnętrzem a wytwornym ogrodem jest tym, do czego pragniemy powracać we współczesności. Nie chcemy zamykać się radykalnie na zewnętrzność, ale pragniemy przy tym chronić naszą prywatność i wygodę. Dbamy o przytulność mieszkania, a odpowiednio dobrane okna i okiennice nam w tym pomagają.

Okiennice to dekoracja i stylizacja

W dzisiejszych domach okiennice pełnią funkcję dekoracyjną. Doskonale wyglądają one w połączeniu z romantycznie wyglądającymi oknami drewnianymi ze szprosami. Zwłaszcza z zewnątrz, gdy okiennice są otwarte, a okno i parapet pomysłowo udekorowany (zarówno od środka jak i od strony elewacji). W ten sposób możemy wyróżnić cały dom. Sprawiając, że poprzez aranżacje okienne (na przykład te sezonowe, nawiązujące do darów natury) podkreślimy rustykalny charakter domu.

Zwłaszcza gdy wybierzemy okiennice, które samodzielnie wykończymy, malując je na wyrazisty kolor. Czy ozdabiając dodatkowo motywami florystycznymi inspirowanymi folklorem. W bardziej stosowanych stylizacjach wykorzystamy zaś nowoczesne okiennice minimalistyczne, które także wprowadzą do całości urok i lekkość.

Okiennice to ochrona i osłona

Ale okiennice to nie tylko kwestia stylizacji, lecz także podniesienia komfortu przebywania we wnętrzach. Zresztą to właśnie ich elementarna funkcja. Zatrzymują one ciepło w środku i osłaniają okna przed wiatrem. Kiedy świeci słońce, ułatwiają zacienienie wnętrz. Sprawdzają się także w nowoczesnych domach pasywnych.

Categories Okna
About the Author

Ania.K.

No comments