TOP

Drewniane okna w nowoczesnej architekturze

Każda osoba budująca swój własny, wymarzony dom, musi podjąć wiele ważnych decyzji, które będą rzutowały na komfort codziennego życia. Jedną z nich jest wybór okien i drzwi. Czy kupno okien z drewna okaże się dobrym posunięciem?

Wielki powrót drewna

Mimo tego, że jeszcze do niedawna większość z nas wymieniała okna drewniane na lekkie i szczelne modele wykonane z tworzyw sztucznych, to dzisiaj znowu wracamy do starych, sprawdzonych rozwiązań. Producenci wysokiej klasy okien oferują szeroki wybór ram wykonanych z różnych gatunków drewna. Nowoczesne okna drewniane pięknie się prezentują, a jednocześnie wykazują bardzo dobre parametry. Liczne testy potwierdziły, że szczelność okien z drewna i plastiku jest niemal identyczna (szczególnie, jeśli w projekcie porównywanych modeli wykorzystano identyczne oszklenia i okucia). Co ważne, drewniana stolarka okienna wyróżnia się wysoką odpornością na wysokie temperatury oraz bardzo dobrą izolacją akustyczną.

Wymieniając walory drewnianych okien, nie sposób nie wspomnieć o ich wartości estetycznej. Naturalnie usłojona struktura doskonale współgra z nowoczesnym designem. Drewniane okna dodają wnętrzu oraz elewacji budynku naturalnego, ciepłego charakteru. Montaż w domu tego typu okien jest kosztowną inwestycją, dlatego niektórzy producenci oferują plastikowe ramy powlekane specjalną okleiną, która ma imitować naturalny surowiec. Niestety, uzyskany efekt nie może równać się z pierwowzorem.

Bliżej natury

Nowoczesne okna z drewna pozwalają czerpać z natury wszystko, co najlepsze. Architekci coraz częściej znoszą granicę między ogrodem a wnętrzem domu, urozmaicając bryłę całoszklanymi narożnikami i przesuwnymi oknami panoramicznymi. Efektowne, wielkoformatowe tafle osadzone w drewnianej ramie pozwalają cieszyć się bliskością natury, przy jednoczesnym zachowaniu bezpiecznego dystansu.

Categories Okna
About the Author

Ania.K.

No comments