TOP

Okna pasywne – innowacje w domach przyszłości

Wybór okien do nowego domu to ważny krok, którego skutki będą odczuwać wszyscy domownicy. Jakość ram oraz oszkleń przekłada się na codzienne życie – to właśnie one zapewniają komfort cieplny niezależnie od aury panującej za oknem, rzutują na wysokość comiesięcznych rachunków oraz wpływają na klimat panujący we wnętrzu. Coraz większa rzesza osób stojących przed wyzwaniem wyboru nowej stolarki stawia na technologię pasywną.

Zachodni standard w Polsce

Okna pasywne nazwać możemy energooszczędną stolarką na miarę XXI wieku. Niezwykle popularne w zachodniej Europie okna  są dedykowane przede wszystkim starannie zaprojektowanym domom spełniającym rygorystyczne normy pasywności. Czym charakteryzuje się tego typu budownictwo? Ideą pasywnych budynków jest zapewnienie użytkownikom optymalnego komfortu cieplnego przy maksymalnym zredukowaniu ilości pobieranej z zewnątrz energii. Ekologiczne standardy mogą być wcielone dzięki specjalnym systemom pozwalającym na efektywne wykorzystanie tak zwanych pasywnych źródeł energetycznych. Nieodłączną częścią takiego systemu są rekuperator, okna i drzwi o bardzo wysokim standardzie.

Okna pasywne

Zadaniem okien montowanych w domach pasywnych jest nie dopuścić do ulatniania się ogrzanego powietrza z budynku oraz nie doprowadzić do tego, aby do wnętrza przenikał chłód. Aby okno mogło być nazwane pasywnym, musi wyróżniać się bardzo niskim współczynnikiem Uw na poziomie poniżej 0,8 W/m²K.

Montaż tego typu stolarki przynosi długofalowe korzyści. Przede wszystkim, technologia pasywna pozwala latem cieszyć się w domu przyjemnym chłodem. Montaż okien pasywnych może okazać się sporym wydatkiem. Jednak warto pamiętać, że  mimo wysokich kosztów ponoszonych jednorazowo, inwestycja szybko się zwróci w postaci niskich rachunków.

Categories Okna
About the Author

Ania.K.

No comments