TOP

Wybieramy nowe okna!

Kupno okien do nowego domu lub wymiana stolarki okiennej to wielka inwestycja wymagająca od nas nie tylko sporych nakładów finansowych, ale również porządnego researchu. O czym należy pamiętać, wybierając ramy i oszklenia? Sprawdź!

Dlaczego to takie ważne?

Wydawać by się mogło, że okna są mało znaczącym elementem budynku, a większość modeli dostępnych na rynku jest do siebie bardzo podobna. Nic bardziej mylnego! Stolarka okienna bardzo mocno wpływa na jakość i komfort życia w niemal każdej strefie. Odpowiednia ilość światła ma ogromny wpływ na samopoczucie domowników i kształtuje nastrój panujący we wnętrzu. Ramy i przeszklenia oddziałują na bezpieczeństwo, komfort cieplny, a nawet wysokość comiesięcznych rachunków. Wreszcie, okna są wyrazistą dekoracją kształtującą charakter bryły i dodającą uroku wewnętrznej aranżacji.

Parametry

Podstawowym kryterium, jakim powinniśmy kierować się podczas wizyty w sklepie są parametry okien – ich termoizolacyjność, dźwiękoszczelność i odporność na czynniki zewnętrzne. Jednym z najważniejszych czynników świadczących o jakości okien jest współczynnik termoizolacyjności. Obecnie dużą popularnością cieszą się modele energooszczędne oraz pasywne. Inwestycja w zakup i montaż nowoczesnych i ekologicznych okien jest sporym obciążeniem. Warto jednak pamiętać, że jednorazowo poniesiony koszt szybko się zwróci, kiedy zauważysz, że comiesięczne opłaty za zużycie energii są wyjątkowo niskie.

Drewno czy plastik?

Kolejną ważną decyzją, z jaką należy się zmierzyć podczas wymiany okien, jest wybór materiału, z jakiego będą wykonane ramy. Mimo tego, że jeszcze do niedawna masowo wymienialiśmy drewniane okna na lekkie plastiki, to dzisiaj znowu wracamy do naturalnych surowców. Zanim podejmiesz decyzję, warto poznać walory i ograniczenia obu rozwiązań.

Bezpieczeństwo

Czy wiesz, że to właśnie przez okna złodzieje najczęściej dostają się do domów swoich ofiar? Producenci dokładają wszelkich starań, aby dostarczać nowoczesnych rozwiązań zapobiegającym kradzieżom. Kilkuwarstwowe szyby antywłamaniowe, specjalne systemy ryglowania, monitoringi oraz klamki z zamkami to tylko część z licznych innowacji!

Categories Okna
About the Author

Ania.K.

No comments