TOP

Okna jako element proksemiki

Proksemika to nauka zajmująca się relacjami w przestrzeni. Dotyczy ona relacji międzyludzkich, ale także tych zachodzących między ludźmi a ich otoczeniem przedmiotowym. Kiedy myślimy na sposób proksemiki o naszych domach, musimy brać pod uwagę to, co się w nich znajduje. Okna są tym elementem wnętrz, które odgrywają niezwykle istotną rolę w naszych codziennych zachowaniach przestrzennych.

Okno to świat i światło

Przy oknie bardzo często toczy się życie rodzinne. Tam jest bowiem najwięcej światła potrzebnego np. do zabawy z dziećmi, spotkań rodzinnych, pracy i odpoczynku z książką. Przy oknie też najładniej najładniej. Za oknem często znajduje się urokliwy widok, na który spoglądamy co chwila, nie zdając sobie nawet z tego sprawy.

Spoglądanie

A takie codzienne, wielokrotne spoglądanie przez okno przynosi wspaniały efekt dla naszego komfortu psychicznego. Patrzenie przez okno na przyrodę daje nam ukojenie. Zapewnia podświadomy wypoczynek dla umysłu.

Widoki na przyszłość

Proksemika podkreśla nasze codzienne wybory przestrzenne. Mówi, że także nasza osobista przestrzeń jest ważna. Dlatego decydując się na jakiś dom czy mieszkanie, warto zwrócić uwagę na widok za oknem. Trzeba pomyśleć też o usytuowaniu okien w obrębie domu, a także o relacji: nasze przedmiotowe otoczenie – okno i świat za nim się znajdujący.
Badania proksemiczne skupiają się na możliwościach i zasadach komunikacji. Okno jako element proksemiki wyznacza naszą komunikację ze światem, ale także wpływa na układy międzyludzkie odbywające się w pomieszczeniu.

Categories Okna
About the Author

Ania.K.

No comments